Deprecated: __autoload() is deprecated, use spl_autoload_register() instead in /home/bmsmag/public_html/wp-includes/compat.php on line 502

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/bmsmag/public_html/wp-includes/pomo/translations.php on line 208

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/bmsmag/public_html/wp-includes/pomo/translations.php on line 208

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/bmsmag/public_html/wp-includes/pomo/translations.php on line 208

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/bmsmag/public_html/wp-includes/pomo/translations.php on line 208
Tasarım Koleksiyonerliği mi? – BMSMAG

Tasarım Koleksiyonerliği mi?

By on Temmuz 11, 2016

Tasarımla ilk tanıştığımda 5 yaşındaydım. Eve babamın tasarlayıp yaptırdığı mobilyalarımız gelmişti. Dün gibi hatırlıyorum; Kanepenin L şeklindeki ahşap ayakları gizli değil, dışardaydı ve mimari taşıyıcılar gibi yerden kolçak yüksekliğine kadar yükseliyor, yatay taşıyıcılara mekanik olarak bağlanıyordu. Oturma ve sırt dayamalarındaki yastıklar, ceviz rengi ahşap cilaya uygun olarak gri/kahve kırçıllı, yünlü, desensiz tweed kumaş ile kaplaydı. Üçlü ve ikili kanepe arasına gelen yüksek sehpa bükülmüş boru metalin arasına takılmış bir ahşap tabladan oluşuyordu. Ne kadar enteresandı, tüm malzemelerin birbirinden farkı, parlaklıkları, ışığı yutma yada yansıtma şekilleri.. Metalin ince olmasına rağmen o zariflikle o kadar yükü taşıyor oması, ahşap ayakların sağlam ve dimdik görüntüsü ile yere basan hali, yünlü kumaşın yaz yada kış demeden rahatlıkla kullanılıyor olması beni etkilemişti.

diyerek başlıyor tasarımcı Neslihan Işık.

İki mimarın çocukları olarak ağabeyim ve ben tasarım ağacının çok da uzağına düşmedik…

O mimar ben de tasarımcı olduktan yıllar sonra aile depomuza bir ziyaretimde babamın tasarladığı koltuğu tekrar keşfettim. Yaptığımız işin bir dalı tasarım mobilyalar almak ve satmak olduğu için depomuzun bir bülümü yıllar içinde satmaya kıyamadığımız enteresan tasarım parçaları ile dolmuş.. Borsani Kardeşler’in 1960’larda tasarladığı bir koltuk, 1981’de en iyi tasarım ödülü alan Bruce Burdick tasarımı efsane masa, Don Chadwick tasarımı modüler koltuklar. Mario Botta’lar, Michele de Lucchi’ler… Evet sanki moda markaları gibi..

Bu usta tasarımcıların nadir işlerinin koleksiyonerliği yapılıyorken yıllar içinde enteresan bir koleksiyonerlik şekli doğdu. Londradaki Phillips Galerinin de öncülüğünü yaptığı, Miami Tasarım haftasının Art Basel Miami paralelinde oluşturduğu, Milano Tasarım haftasının vazgeçilmez noktası haline gelen bir akım – Tasarım Koleksiyonerliği.

Bu mecra içinde çok değişik kategoriden işler, sanatla tasarım arasında gezintiye çıkmış fikirler bulunabiliyor. Genç tasarımcıların ilk ve tek işleri, ünlü tasarımcıların endüstriyel olan tasarımlarına getirdikleri değişik yorumları gibi… Tasarım Sanatı olarak da adlandırılan bu dal, endüstriyel tasarım ile el sanatları, mimari, heykel, kavramsal, montaj ve diğer birçok sanat arasındaki kalmış gri bölgede, özenle üretilmiş kullanım nesnelerini andıran objelerden oluşuyor.

DesignMiami 2015’te 35 uluslarası galeri arasından en çok etkilendiğim Brezilya’lı Firma Casa, muhteşem takılarıyla Floransalı Antonella Villanova, Londra’lı Carpenters Workshop, Brükselli Victor Hunt ve New York’lu Friedman Benda oldu.

Campana kardeşlerin Firma Casa ile birlikte yarattıkları, Brezilya eşkiyalarının kıyafetlerinden esinlenerek tasarlanan, deri ustalarının işçiliklerinin en üst seviyede kullandıkları 6 parçalık dekoratif mobilyalar göz alıcıydı. Fiyatı yaklaşık 100 bin dolara kadar çıkabilen bu objeleri yakından inceleyince sebebini anlayabilirsiniz.

Ayrıca Paul Cocksedges’in New York’lu Friedman Benda Galerisi için yarattığı Freeze koleksiyonu metal malzemeyi ve yapılış tekniklerini zorlayan bir yapıya sahip. Dondurularak birbiri içine yerleştirilip soğukluk ile birbirine kaynaması sağlanan farklı parlaklık ve renklerdeki metallerden oluşan masalar ağır ama bir o kadar zarif dantel işi gibi duruyor.

Carpenters Workshop Galerinin temsil ettiği Random International’ın 2012’de yaptığı Rain Room dillere destan olmuştu…

Her yıl Nisan ayında tasarım dünyasının en büyük buluşmasının gerçekleştiği Milano’da ise bu akımın öncülüğünü Rossana Orlandi Galeri ve Nilufar Galeri yapmıştır. Hem kendi stili ve kişiliği, hem koleksiyonu ile Rossana Orlandi, birçok genç tasarımcıyı keşfederek kariyerini başlatmış, Avrupa tasarım dünyası içinde önemli bir yere sahip.

2011’den beri Rossana Orlandi ile çalışan Emanuella Corti, anıların reçine içinde saklanması üzerine kurguladığı tasarımlarıyla bize dünyayı dolaştırıyor.

Milano Tasarım Haftasına bu sene Tasarım Koleksiyonerliği açısından Baccarat damgasını vurdu diye düşünüyorum. Her yıl limitli sayıda yarattığı tasarımlara bu sene 2 özel ürün eklenmiş. Yaratım süreci yaklaşık 5 yıl süren Marcel Wanders tasarımı ‘le roi soleil’ avize, klasik Zenith çizgisine Wanders tılsımı dokunmuş ve kristal, parlak bir küre ortaya çıkmış.

Baccarat ve Maurice Ostro işbirliği ile gerçekleşen Mavi Topaz Avize de sarayların ihtişamını gerçek değerli taşlarla bezeyerek yakalamış. 700’den fazla mavi ostrotopaz taş ve binlerce kristal boncuk ile bezenmiş avizenin fiyatı hala belli değil. Avizenin en önemli merkez parçası olan oval topaz taş istendiğinde mücevher olarak da takılabiliyor.

Neslihan IŞIK


Notice: compact(): Undefined variable: limits in /home/bmsmag/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 860

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /home/bmsmag/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 860

Yorum Ekle